-->

sobota, 27 lipca 2013

Kurczak zapiekany z ryżem

Czasem trafi się dzień, gdy nie mamy ochoty siedzieć w kuchni. Zamiast przyrządzać potrawy, chętnie poszlibyśmy na rower lub spacer, albo jeszcze lepiej pojechali na wycieczkę i zrobili sobie piknik nad jeziorem, siedząc tam do późnego wieczora, wpatrzeni w taflę wody. Czasem po prostu nic się nie chce. Danie, które chciałabym Wam dziś zaprezentować jest idealne na leniwy dzień, w którym mamy ochotę na "nic nierobienie". Jego przygotowanie to kwestia stworzenia zalewy a reszta zrobi się sama.

Kurczak zapiekany z ryżem / Baked chicken with rice

1 podwójna pierś kurczaka / 1 double chicken breast
1 szklanka suchego ryżu / 1 glass of dry rice
1 duża cebula / 1 large onion
sól, pieprz i słodka papryka / salt, pepper and sweet pepper

Zalewa / Sauce:

4 szklanki wody / 4 glasses of water
1 łyżka słodkiej papryki / 1 tbsp sweet pepper
1 łyżka miodu / 1 tbsp honey
5 łyżek ketchupu / 5 tbsp ketchup
1 łyżeczka ostrej papryki / 1 tsp hot pepper
0,5 łyżeczki pieprzu / 0,5 tsp pepper
2 poszatkowane ząbki czosnku / 2 shredded cloves of garlic
100 g masła / 100 g butter

Wszystkie składniki zalewy umieszczamy w garnuszku i podgrzewamy, aż do całkowitego rozpuszczenia masła. Kurczaka oczyszczamy i kroimy na małe kawałki. Posypujemy słodką papryką, solą i pieprzem. Cebulę szatkujemy na małe kawałki. Ryż (suchy, bez gotowania) wkładamy na dno naczynia, w którym będziemy piec danie. Następnie układamy cebulę i zalewamy całość przygotowaną wcześniej zalewą. Do zalewy wkładamy kurczaka tak, aby jego kawałki nie wystawały ponad powierzchnię. Jeśli płynu jest za mało, można jego brak uzupełnić wodą. Piekarnik nagrzewamy do 200 stopni i pieczemy około 60 minut. Ryż nasiąknie zalewą.

Smacznego!

Put all ingredients for the sauce in a pot and heat until butter seems to be completely dissolve. Clean the chicken breast and cut into pieces. Sprinkle with sweet pepper, salt and pepper. Chop onion into a very small pieces. Put rice (dry; uncooked) on the bottom of the baking pan. Add an onion and pour the whole with sauce. Place chicken - the way it doesn't protrude above the surface. If there's not enought sauce, just add some water. Preheat oven to 200 degrees. Bake for about 60 minutes. Rice soaked with sauce.

Bon appetit!


Brak komentarzy:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...