-->

środa, 20 listopada 2013

Wstęp do kuchni karaibskiej

Moja kuchnia wypełniła się wczoraj zapachem prawdziwego, ciemnego, oryginalnego, karaibskiego kakao, które rodzice podarowali mi jako jeden z wielu, egzotycznych upominków kulinarnych, przywiezionych z ich dalekiej podróży na Dominikanę. Muszę przyznać, że na skosztowanie każdego z nich czekam z  utęsknieniem a myśl o ilości ciemnych ciast, jakie mogą powstać z blisko 2 kilogramów kakao, mocno precyzuje moje najbliższe plany kuchennych zmagań. 

Co ciekawe, tradycyjna kuchnia karaibska jest niemalże całkowicie pozbawiona deserów, jakie znamy w Europie czy też w USA. Próżno szukać w niej tortów, ciast, tart i tartaletek. Powyższe znajdziecie jedynie w hotelowych jadalniach. Dominikańskie i kubańskie łakocie to przede wszystkim owoce z syropem, placek z ryżu i bizcocho, które podobnie jak jego chilijska i boliwijska rodzina jest masą, zbliżoną do naszego tradycyjnego budyniu. Choć nie jest to może szczyt luksusu, jeśli lubicie kakao jako składnik wyrobów kulinarnych i kosmetycznych, poczujecie się na Karaibach jak w raju. 

Sama kuchnia, podobnie jak desery nie wzbudzi raczej zachwytu w polskich podniebieniach. Raz jeszcze zaznaczam, że mam na myśli kuchnię lokalną sensu stricto a nie kuchnię międzynarodową serwowaną w hotelach, gdzie pomimo lekkich wpływów tradycji, każdy zapewne znajdzie coś dla siebie.

Dania główne ubogich Dominikańczyków muszą być przede wszystkim na ich warunki... tanie. Prym wiodą tu: kurczak, ryż, fasola, banany i kokos, którego na tej wyspie jest pod dostatkiem. Standardowy obiad trwa około 2 godzin, będąc zarazem formą sjesty. Co ważne, ryby i owoce morza, choć wydawałoby się, że nie są tu na wagę złota, należą do dań przeznaczonych dla bogatych (sic!). Typowa karaibska przekąska to banan platano - jest zwykle grubszy, dłuższy i mniej słodki od banana owocowego a także zawiera więcej od niego skrobi. Do drobiu, głównie smażonego (chicarrones de pollo) w formie dodatku serwuje się ryż z fasolą. Na karaibskich talerzach można również znaleźć sancocho, czyli jednogarnkowe danie składające się z trzech gatunków mięsa, korzennej zalewy i gotowanych warzyw a także w bogatszej wersji - pescado de coco, czyli rybę z kokosem.

Karaibska kuchnia to przede wszystkim kuchnia kreolska, która łączy wpływy kuchni indiańskiej, południowoamerykańskiej, hiszpańskiej i afrykańskiej. Na świecie zasłynęła głównie ze względu na alkohole. Karaibski rum niczym z przygód ekscentrycznego pirata Jacka Sparrowa, na bazie którego powstają drinki Cuba Libre i Pina Colada. A dla najmłodszych - mleko kokosowe, wprost z kokosa. 
Ach, Karaiby...


2 komentarze:

Niania w Paryzu pisze...

We Francji czyli tu Gdzie mieszkam sporo jest restauracji z Antylii.... Bardzo smaczne to kuchnia.

Renula pisze...

Ach, Karaiby! Taki prezencik to skarb w kuchni!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...