-->

niedziela, 19 stycznia 2014

Faworki, chrust, chruściki, kreple / Angel Wings

Przed Wami kolejny karnawałowy smakołyk. Jego korzenie sięgają tradycji polskiej, niemieckiej i litewskiej. Jest drugim z najczęściej wybieranych przez Polaków (zaraz po pączkach) deserów tłustoczwartkowych. Bardzo smaczny, ale też i bardzo tuczący. Prezentuję Wam - faworki, które w zależności od regionu Polski nazywane są również chruścikami, chrustem a na Kaszubach kreplami. Zapraszam i życzę miłej zabawy przy ich wycinaniu i smażeniu. :-) 

Faworki / Angel Wings

250 g mąki / 250 g flour 
3 żółtka / 3 yolks 
3 łyżki gęstej śmietany 18% / 3 tbsp 18% cream
szczypta soli / pinch of salt 
1 łyżka cukru waniliowego / 1 tbsp vanilla sugar 
1 łyżka spirytusu / 1 tbsp alcohol
20 g masła / 20 g butter
tłuszcz do smażenia / frying fat 
 
Składniki połączyć i wyrobić ciasto. Następnie przełożyć ciasto na blat i uderzać w nie drewnianym wałkiem ok. 10 minut. Uderzyć wałkiem, zwinąć i znów uderzyć. Ciasto cienko rozwałkować a następnie wykrawać z niego paski. Naciąć i zawinąć (film instruktażowy). Smażyć na rozgrzanym tłuszczu z obu stron. Przed podaniem posypać cukrem pudrem.

Mix ingredients,  knead the dough and put to the worktop. Hit with a rolling pin for 10 minutes. Roll out the dough thinlyCut dough strips. Cut and wrap (instructional video). Frying in hot oil, both of sides. Sprinkle with powdered sugar before serving. 

1 komentarz:

Kasia pisze...

próbuję przekonać narzeczonego do spróbowania faworków, ale jak na razie nie wychodzi tak jakbym chciała :P śliczny banner!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...