-->

środa, 30 października 2013

Jej Wysokość Pavlova / Her Majesty Pavlova

Historia tego tortu sięga prawdopodobnie roku 1926, kiedy to rosyjska, znana primabalerina Anna Pawłowa przebywając w Australii, poprosiła o deser lekki jak piórko i zwiewny jak jej tiulowa spódnica, wystawiając na próbę szefa kuchni hotelu Esplanade. Wówczas po raz pierwszy zasmakowała śnieżnobiałego tortu powstałego na bazie bezy. Odtąd już na zawsze ten rodzaj ciasta określano nazwą Pavlova od nazwiska osoby, dla której został stworzony. I to nie bez przyczyny. Pavlova to prawdziwa primabalerina wśród tortów i ciast. Powalająca delikatnym wyglądem, rozpływająca się w ustach i pobudzająca zmysły. Prawdziwa królowa cukiernictwa w łabędziej skórze. Zawsze ukoronowana owocami i bitą śmietaną. Przed Państwem - Jej Wysokość Pavlova...

Torcik biała Pavlova / Pavlova recipe

6 białek / 6 egg whites
300 g cukru / 300 g sugar
1,5 łyżki mąki ziemniaczanej / 1,5 tbsp of potato flour
1,5 łyżeczki octu / 1,5 tsp of vinegar
owoce do dekoracji / fruit for garnish
500 ml śmietany 30% / 500 ml 30% cream

Białka ubić z cukrem na sztywną pianę. Dodać mąkę ziemniaczaną, ocet i miksować jeszcze przez chwilę. Piekarnik nagrzać do 180°C. Blachę wyłożyć papierem do pieczenia i wylać białka tworząc wysoki torcik o średnicy około 20 cm. Po 5 minutach zmniejszyć temperaturę do 150°C i piec przez ok 75 minut. Beza się troszkę rozleje i efektownie popęka opadając. Po upieczeniu bezę pozostawić w piekarniku aż do całkowitego ostudzenia. Ubić śmietaną i wyłożyć nią wierzch ciasta. Następnie ułożyć owoce. Ja użyłam winogron i żurawiny. Tak przygotowana Pavlova, powinna być od razu podana. 

Beat the whites with sugar. Add the potato flour, vinegar and mix for another minute. Preheat oven 180°C (350°F). Pour egg whites onto a parchment paper. Shape the cake with a diameter of 20 cm. After 5 minutes, reduce the temperature to 150°C (300°F) and bake for about 75 minutes. Dough should effectively crack. After baking, leave meringue in oven until completely cool. Whip the cream and put it on the tip of dough. Then place the fruit. I used grapes and cranberries. Such prepared Pavlova, should be immediately served. 

Wersja do druku: TUTAJ Printable version: HERE 


1 komentarz:

gin pisze...

Mmm, absolutnie cudowna :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...